Příspěvěk od přátel...

Zajímavý příspěvěk od našeho kamaráda, /který má své webové stránky zatím v přípravách/pana Jiřího Svačiny , nejen o výstavě v Nitře...
Za článek a prezentaci našich psíků na výstavách samozřejmě moc děkujeme !
Jirkovi a Anitce přejeme mnoho dalších úspěchů...


Nitra 2008

Poslední březnový víkend měli my, majitelé kavkazáků na výběr ze dvou výstav.V neděli se konala v Praze speciální výstava klubu KKPP / k té se ještě vrátím/ a v tentýž den národní výstava v Nitře.
Proč klub zvolil jako výstavní den neděli a tudíž se výstavy křížili, nechápu, snad možná proto, že z Českých chovatelů kavkazů jezdí do zahraniční konkurence vystavovat jen hrstka odvážlivců, ostatní , ač dlouholetí chovatelé nebo chytří samozvaní odborníci na plemeno sedí doma za pecí, což je určitě jednoduší a levnější .:-))

Vzhledem k nominaci rozhodčích jsem neváhal a spolu se svými přáteli Danou, Michalem a Alenou se vydal vystavovat do slovenské Nitry.
Počasí se konečně umoudřilo a tak nás čekal den plný sluníčka a pohody. Já a moji přátelé jsme dorazili brzy ráno ,nebylo ale třeba pospíchat, místa v halách bylo dost , kruhy prostorné, potažené koberci a velmi příjemná atmosféra….

Pro naše plemeno byla nominována rozhodčí z Litvy pani Kornelia Butrimova ,která kavkazáky posuzuje velmi často a troufám si říci že velmi pečlivě a odborně.Všechny jedince si důkladně prohmatala,což považuji za správné , velký důraz kladla na pohyb, zase souhlasím u plemene jako je kavkazák považuji pohyb za jedno z nejdůležitějších….
Vypsané třídy byly plně využity od malých roztomilých štěńátek po třídu šampionů.
Ve třídě štěńátek zahájila svojí výstavní kariéru moje nejmladší kavkazí slečinka Pikolka /Piky - Piky Erudit/ , na svůj věk 5 měsíců dostala velmi pěkný posudek a ocenění - Velmi nadějná 1 !
Ve třídě mladých se předvedl náš mladý pejsek Faloušek /Nebojsa Faloušek Erudit/ také se moc líbil ale pár kilo navíc nám pani rozhodčí neodpustila :-)) Titul CAJC v této třídě zaslouženě získal pejsek našich přátel JCh.Loupežník Rumcajs Erudit .
Oba mé pejsky velmi profesionálně vystavovala moje vnučka Anitka které je sice jen13 let a přesto jí bez obav mohu svěřit i takového "psího zabijáka" jakým je občas kavkazák nazýván….:-)))
Ve třídě šampioů nastoupil výstavně velmi úspěšný multišampion Péťa /Opasny Sopernik Iz Grada velikovo/ ,potřeboval poslední titul k získání dalšího šampionátu, bohužel, tentokrát mu jeho energická povaha přišla draho , nepěkně si vytrhl drápek na zadní noze a tak raději z výstavy odstoupil / za padesát euro dobrá sranda/
Fenky pokračovaly třídou dorostu, kde se vystavovala půlroční fenka z naší české party Otvaga Erudit, ač nejmladší ze svých konkurentek, získala ocenění Velmi nadějná a první místo ! Rozhodčí po zásluze ocenila její velmi pěkný pohyb a nezkrotný temperament :-))


Ve třídě otevřené bojovala velmi pěkná a výstavně úspěšná dvouletá fena Ch.Igruška Erudit , tak jako již mnohokrát i zde v Nitře třídu vyhrála s ocenění CAC !
A tak jako minulý víkend v Praze, kde splnila podmínky pro udělení titulu šampion ČR, zde v Nitře získala poslední čekatelství k titulu šampion SK. Na dva roky slušné skóre :-)))
Ve třídě šampionů pak poslední naše holčička z party, neméně úspěšná ICh.Hrozinka Erudit, která taktéž s titulem CAC , splnila podmínky pro získání titulu šampion SK ! Ve dvou a půl letech je to co vím šampionát čtvrté země !
Holt pilná práce chovatelů,mých přátel Dany a Michala Burianových, kterým moc a moc fandím za neutuchající snahu, nemalé investice do výstav v celé Evropě,importů a zahraničních krytí nese svoje zasloužené ovoce…
V závěrečném souboji o titul BOB se pani rozhodčí rozhodovala mezi Hrozinkou a Igruškou, nakonec titul vítěz plemene získala Hrozinka, která byla vystavovaná svojí paničkou , Igruška byla s Michalem trochu veselejší než by v tento důležitý okamžik měla …

Samozřejmě jsme ještě čekali na závěrečné soutěže, kde jsme sice byli vybráni do užšího výběru ale do prvních tří míst která byla obsazovaná jsme se tentokrát bohužel nevešli :)
Domu jsme dorazili pozdě večer,utahaní jak koťata, přesto mě nedalo a nakoukl jsem na web k Zuzce Nevrlé, která na rozdíl od jiných má na webu místo pomluv a drbů informace o plemeni které mě zajímají. Tam jsem se dočetl výsledky ze speciální výstavy v Praze.
Rozhodčím který to tam posuzoval, je veterinář, čili asi taky koukal dost na pohyb, nakonec někteří mladí jedinci co s pohybem očividně válčí, získali stejné ocenění jako na MVP v Praze - VD.
Škoda že někteří čeští samozvaní odborníci a horliví pisatelé článků , /kteří paradoxně nedokázali v chovu kavkazů ještě vůbec nic:/,nejsou tak jak k ostatním, kritičtí i sami k sobě….:-))) Škoda že poučky a rady ohledně vystavování, oblečení a nevím čeho všeho nepředvádí sami v praxi ….ale co, já se aspoň na výstavách mnohokrát dobře bavím…. Ale jak jsem již uvedl výše, ono je jednouší psát a pomlouvat než něco dělat :-))
Ach ta naše povaha česká….

Fotky z výstavy naleznete zde ve fotogalerii s názvem - Národní výstava Nitra 2008.

Jiří Svačina