Dvoudenní mezinárodní výstava psů VILNIUS 2008

...aneb náš výlet na Litvu...


S mojí věrnou kamarádkou Alčou ,s naší Rozárkou , Bulátkem a Honzíkem ,jsme se ve čtvrtek odpoledne rozjely na 1 200 km vzdálenou dvoudenní mezinárodní výstavu do Vilniusu, hlavního města Litvy. Lákala nás možnost získat šampionát této "ruské" země ale také jsme byly zvědavé na přihlášené kavkazáky a že bylo na co koukat !

Cesta přes Polsko byla poměrně náročná, přejet Varšavu křížem krážem byl vzhledem ke zdejšímu úspornému značení cesty opravdu oříšek :-))
Jsme ale holky šikovné , hodinu po půlnoci jsme se ubytovaly v motelu za městem a ráno pokračovaly v cestování.


Do Vilniusu jsme v pohodě dorazily v pátek odpoledne, ubytovaly se v luxusním hotelu poblíž výstaviště s velmi ochotným personálem , výbornou kuchyní a příjemnou vinárničkou, kde jsme strávily náš první večer v tomto krásném městě.
Ze vstupního listu jsme sice věděly, že budeme oba dny vystavovat až v poledne, přesto jsme na výstavě byly v sobotu už v osm hodin ráno,vyškolené z našich výstav urvat aspoň trochu místa na klece :-)).
Výstaviště ve Vilniusu je komplex několika špičkově vybavených a vytápěných hal, které jsou plně využity, takže o místo opravdu nouze nebyla.Také kruhy byli hodně veliké, všude koberce,květiny ,informační tabule a velmi ochotní organizátoři, nikdo zde neřešil vstupní listy,veterinární přejímky a jiné zbytečnosti .

Naše plemeno bylo hojně zastoupené, o kvalitní konkurenci tu opravdu nebyla nouze, vystavující dorazili převážně z Ruska a Litvy,zúčastnili se také chovatelé z Finska a Lotyšska.Za Českou republiky jsme přijely bojovat bohužel jen my…
Vystavovaní kavkazáci byli v perfektní úpravě srsti, špičkově předvedení.Ve všech vypsaných třídách se sešlo několik konkurentů, přesto jsem během posuzování neslyšela jediný náznak zavrčení či jiného agresivního projevu psů ….
V sobotu byl pro plemena KAO a SAO nominovaný pan Vladimír Aleksandrov z Ruska, posuzoval velmi pečlivě, důkladně pejsky osahával , nic mu neuteklo,jen mě trochu mrzelo, že méně komunikoval s handlery.
Tak, jak tomu bývá v těchto zemích zvykem, vystavovatelé -soupeři se na sebe nemračili ,naopak, podáním ruky, popřípadě vřelým objetím bylo patrné, že zde vládne nálada velmi přátelská, zase trochu něco jiného než u našich "kavkazích" chovatelů :-)).
Po posouzení jsme odměnily pejsky i sebe , občerstvení tu bylo řešeno formou luxusních barů, které byli kupodivu cenově velmi přijatelné .Voněli tu čerstvé pirohy a káva, takže jsme samozřejmě neodolaly , s naší kamarádkou Táňou Sokolovou /Chs Sokolinoe gnezdo/která přijela vystavovat ze Sant Peterburgu , jsme zde klábosily až do odpoledních hodin, kdy začínalo Best in show….

V neděli byla na chlup stejná konkurence, posuzování se tentokrát zhostila domácí rozhodčí pani Natalja Nekrošiene, která byla poměrně přísná ale spravedlivá, i ona si všechny pejsky důkladně osahala a své rozhodnutí vždy vystavujícím zdůvodnila.

Naši pejsci se oba dny umístili naprosto úžasně ! Při rozhodování o nejvyšší tituly byla naše Hrozinka sice trošku handikepovaná ušima ale v konkurenci tak kvalitních fen jsem v takové krásné umístění ani nedoufala…oba dny ona i Bulátek vyhráli svojí třídu a vybojovali titul Šampion Litvy ! Pro Bulata je to již desátý šampionát ! Pro Hrozinku je to šampionát třetí země, což na věk dva a půl roku je velmi pěkné . Pro náš odchov je šampionát Litvy velmi ceněný titul a nakonec zase jedno prvenství v chovu kavkazů v ČR....

Cestou domu jsme si ještě dopřály jeden den dovolené v hotýlku za Varšavou, kdy po vydatné snídani jsme strávily celé odpoledne s hafánkama v přírodě . I když počasí nám zrovna moc nepřálo, byl to krásný den který si naši pejsci jistě zasloužili a snad trošku i my :-)).

Domu jsme dorazily v úterý odpoledne, plni dojmů a zážitků.
Na výstavě jsme se seznámily s několika významnými chovateli , samozřejmě jsme omrkly vhodné krycí pejsky , naší zemi a plemeni jsme ostudu snad také neudělaly, no prostě povedená akcička :-)).

PS: Náš prastarý foták sice vytrvale stávkoval ale pár foteček z našeho výletu najdete ve fotogalerii s názvem Vilnius 2008.

Dana Burianová