Výstavní sezona 2008 aneb jak válčila Eruďátka

Letošní výstavní sezona je už definitivně za námi a já si jako každoročně dovolím malinkatou rekapitulaci :-))
Poslední naší zahraniční výstavou tohoto roku byla jako již tradičně, druhou adventní neděli, národní "Barborkovská" výstava v Nové Rudě v Polsku, kam jezdíme moc rádi , nejen pro nominované rozhodčí ale také omrknout konkurenci, která je v této zemi velmi kvalitní. Letos kavkazáky posuzovala "domácí" p.Anna Sekrecka a naši pejsci se jí velmi líbili !
Titul BOB si domů dovezl náš čerstvě dvouletý pes JCh.Loupežník Rumcajs Erudit.Titul Nejlepší fena /Národní vítěz/ pak získala druhá úspěšná generace naší chov.stanice - Ich.Igruška Erudit. Ta tímto také splnila podmínky pro titul šampion Polska, který je už jejím třetím šampionátem ! V mezitřídě získala titul CAC JCh.Medová Pusinka Erudit.

Na "domácí půdě" jsme výstavní sezonu ukončili o pár týdnů dříve, na MVP v Praze. Stejným způsobem jakým jsme letos začínali v Olomouci, všichni naši vystavovaní pejsci vyhráli svojí třídu a získali titul !


Náš výstavní záběr byl letos opravdu hodně široký ! Vystavovali jsme v Čechách, v Polsku, na Litvě,na Slovensku,v Chorvatsku, v Maďarsku, ve Švédsku. Několikrát jsme měli tu čest být hodnoceni rozhodčím ze země původu a moc nás potěšilo, že ocenění našich odchovů bylo výborné ! MVP Bratislava p. Revaz Khomasuridze - Loupežník Rumcajs Erudit V1, Ch. Igruška Erudit - V2, res.CAC, res. CACIB. MVP Wroclaw p. Valerij Novikov - Ch.Igruška Erudit - CAC, res.CACIB, Loupežník Rumcajs Erudit - CAC, CACIB + BOB !


Z jara jsme poprvé vystavovali na Litvě . Tato výstava i země nás natolik uchvátila že i přes finanční náročnost bychom se tam chtěli příští rok znovu podívat.Nejen soutěžit ale také pozdravit své přátelé , chovatelé z Ruska a Litvy. I zde jsme se dokázali probojovat na přední místa ! Hrozinka i Bulat získali titul šampion Litvy.

Letos konkurenci dráždily naše odchované holčičky Igruška , Hrozinka a Medová pusinka . V půli roce se k nám přidala také mladičká Otvaga Erudit.Z kluků nás skvěle reprezentoval náš mladý pejsek Loupežník Rumcajs Erudit , alias Míša, něco málo posbíral Méďa Béďa Erudit alias Tomík a svůj úspěšný "comeback" měl skoro v sedmi letech náš importovaný pes /otec většiny našich TOP odchovů/ ICh. Peresvet Bulat , který exceloval na polské mezinárodní výstavě ve Wroclavi, která jako každoročně byla hojně zastoupena kvalitními kavkazáky z Polska, Ruska a dalších zemí, kde ve třídě šampionů jako nejstarší ze svých šesti konkurentů získal titul CAC ! V soutěži o CACIB ho porazil syn Loupežník Rumcajs Erudit, který si v 17 měsících nakonec vyběhal i titul nejvyšší - BOB ! To vše pod taktovkou zkušeného rozhodčího a chovatele pana Valerije Novikova z Ruska . Pomyslnou "třešničkou na dortu" této výstavy byla pro nás soutěž o nejkrásnějšího psa II.sk. FCI /BIG/ , kde náš Míša získal 2 místo !!!
Nebudu psát o všech výstavách kterých jsme se letos zúčastnili to by bylo na dlouhé povídání... ale ráda bych zmínila výstavy v roce nejdůležitější a to klubové, výstavu Evropskou a Světovou.

Klubových výstav jsme se letos účastnili u nás a v Rakousku kde titul Klubový vítěz a BOB získal náš Bulat ve fenách titul KV odvezli maďarští chovatelé. Na tuzemských "klubovkách" jsme opět hráli prim, ze 4 akcí /2x se zadáním titulu KV + 2x bez zadání/ naše odchovy získali - 4x Nejlepší mladá fena z toho 2x Kl.vít.mladých a to Medová Pusinka Erudit, 2x Nejlepší fena z toho 1x s titulem Klubová vítězka - Igruška Erudit, Nejlepší pes KV KKPP byl Loupežník Rumcajs Erudit, 1x BOB a BOS. V soutěži o "nejtypičtější hlavu" na KV KRAOP naše Igruška obhájila loňské prvenství !


Za vůbec ale největší náš letošní úspěch považuji výstavu Světovou, pořádanou ve švédském Stockholmu, kde naše teprve devíti měsíční fenka jm. Otvaga Erudit dokázala v konkurenci 6ti starších fen získat titul Světová vítězka mladých ! Pro náš chov je titul o to cennější že Otvaga je již třetí úspěšná generace našich odchovů ! Nesmím opomenout Medovou pusinku Erudit která na této prestižní výstavě skončila ve třídě mladých s hodnocením V2 !
Výstava Evropská byla letos "za humny" v maďarské Budapešti.Předskokanem této akce byla výstava klubová, kde na rozdíl od té Evropské posuzovali rozhodčí dva.Oba nejen v této zemi platí za odborníky na KAO a SAO a takto prestižní akce posuzují často.Možná i proto také byla hojná účast cca kolem 80ti kavkazáků z Ruska, Ukrajiny,Litvy, Maďarska, Polska, Itálie, Slovenska , Srbska + bylo možné dohlášení v den výstavy. Titul klubová vítězka získala naše Igruška ! Klubový vítěz pes, byl nadějný mladý pes z Ruska . Na titulu BOB se oba rozhodčí jednohlasně shodli a krásný pohár postavili před naší Igrušku ! A já musím přiznat, že takové dojetí jsem dlouho nezažila….Také mě moc potěšili četné gratulace od vystavujících chovatelů a konkurentů.


O den později na Evropské výstavě posuzoval rozhodčí z Dánska a my opět bodovali …Igruška V2 res. CAC z konkurence 12ti fen ! Medová Pusinka Erudit ve třídě mladých V2 z konkurence 11ti fen .Loupežník Rumcajs Erudit v mezitřídě V3 z konkurence 9 psů !
Když opominu fakt, že jsme zde byli jediní čeští chovatelé tohoto plemene,byli jsme také statisticky nejúspěšnější chovatelskou stanicí, neboť stejně jako na světové výstavě ve Stockholmu tak i zde, na stupních vítězů nejčastěji stáli odchovanci naší stanice ! A to je myslím pro chovatele uznání nejcennější….


Zmíním ještě podzimní Národní výstava v Brně, kde Medová Pusinka Erudit získala titul BOB a ve II.sk. FCI krásné druhé místo! To vše v 17ti měsících….

Jak se tak říká, to nejlepší nakonec , což v našem případě bylo vítězství naší odchované fenky jm. Fora - Faja Erudit, která žije v Rusku.
Na výstavách se jí velmi daří, je držitelka titulu Junior šampion a šampion Ruska, šampion RKF, několikrát BOB a BIS ,vítězka ceny národních plemen Ruska ! 23.11 se zúčastnila klubové výstavy v Irkutsku s hojnou účastí 83 ruských odchovů, mezi nimi dokázala vybojovat titul Klubová vítězka a nejlepší fena ! I této skvělé reklamy našemu chovu si velmi vážíme …


Těm, kteří jste dočetli až sem, děkuji za trpělivost :-))
Díky patří také mým nejvěrnějším přátelům a pomocníkům : Olze Bolesko, Táně Sokolové,Táně Jagotkyně,rodině Sochikanových , dále Aleně,Jirkovi, Věrce, Haničce , Martině, Terezce, Lence, Katce, Anitce,Sandře,Marion,Jackovi a všem ostatním !!! Děkuju moc !!!
Děkuji také našim chovatelským klubům za vstřícnost a ochotu… Poděkovat musím také všem, kteří jsou majiteli našich pejsků, starají se o ně s náležitou péčí , láskou , informují nás a posílají fotečky, za to všechno moc díky !


Moc se těším že s následující výstavní sezonou 2009 se budu opět setkávat s přáteli a kamarády ale také s našimi odchovy, které jak doufám, budou zase hýbat žlučí českým závistivcům :-))


V roce 2008 naše odchovy získali tato ocenění :

2x Interšampion
2x Šampion ČR
2x Šampion SK
2x Grand šampion
1x Šampion PL
1x Šampion LT
1x Šampion H
1x Šampion CRO
1x Šampion VDH

3x Junior šampion ČR
1x Junior šampion SK

3x Klubový vítěz /RUS,CZ,H/
2x Klubový vítěz mladých
2x Nejlepší mladá fena KV

Světový vítěz mladých 2008
Více Světový a více Evropský vítěz mladých 2008

BIS dorost
2x 2.BIG
2x 3.BIG

Pár fotek z výstavní sezony 2008 naleznete ZDE