Kavkazský ovčák - Aborigen - legenda s krátkou srstí

Aborigen - Původní představitel plemene KAO, pes s krátkou srstí , který již před dávnými časy žil a sloužil v horách svým pánům, kteří ho milovali a drželi právě pro jeho původní vzhled a povahu .
Pes, kterého neselektoval chovatelský klub ani jiné organizace , nýbrž sama drsná příroda kavkazských hor …
Poté upadl v zapomění a nyní nastal čas kdy se vracíme k historii a kořenům chovu KAO.

V Sovětském svazu po druhé světové válce nastal rozmach dlouhosrstých kavkazských ovčáků, zejména preferovaní byli jedinci s tmavou srstí která spolu s dlouhými chlupy působila velmi efektním, žádaným zlobným a zastra‘ujícím dojmem při střežení věznic a objektů.
Krátkosrstí kavkazáci zůstali ve své domovině , kde je ne‘lechtil člověk ale sama příroda, v horách Kavkazu a dal‘ích oblastech byli dále využívání jako nepostradatelní společníci , ochránci stád a obydlí.

Modní vlna která vyzdvedla dlouhosrsté kavkazáky , byla, bohužel trochu krátkozraká. Neustálým využíváním jedinců podobné krve, se genetická základna stáhla na malý okruh psů, kdy se více než na zdravotní stránku hledělo na exteriér a tak se chov dostal do tak trochu slepé uličky i v zemi původu.Nejen z těchto důvodů se dnes k aborigenům vrací ru‘tí chovatelé.

Aborigen, pes houževnatý , bez zdravotních problémů a genetických zatížení s přirozenou obranou v‘eho co je mu blízké se statečností pro kterou je využíván a milován . Povahou která je nezaměnitelná a přirozená , kterou nikdy nikdo netrénoval a nedriloval drážděním v podobě kousání do rukávu a ani žádným jiným způsobem nerozvíjel zbytečnou agresivitu proti úplně v‘emu tak jako se to děje dnes…

Držení a chov těchto psů je v přírodních podmínkách podmíněn tvrdým výběrem vlastní kvality, kdy přežijí jen ti nejsilněj‘í a nejzdravěj‘í jedinci, chov z minimálním zásahem člověka , chov který si váží tradice…Výsledkem jsou jedinci bez zdravotních problémů s maximálně prostorným , lehkým pohybem,‘irokým a hlubokým hrudníkem , silných nervů bez zbytečné agresivity , velmi inteligentní a je-li potřeba se schopností přežít v přírodě.

Aborigeni mají krat‘í srst s velmi hustou podsadou,dal‘í velmi praktická věc pro život a práci v přírodě. Srst bez náročné údržby, vhodná do rozmanitých klimatických podmínek /i extrémní zimy/. Srst hustá ,neplstnatící, která se nezapaří , kterou není nutno udržovat častým česáním. Praktická srst která díky své krat‘í variantě není zatížena kožnímy problémy.
Více foto ve Fotogalerii ZDE

Více info o těchto úžasných psech najdete na stránkách www.tibul.ru, chovatelky a na‘í dlouholeté kamarádky Natálky Lvové, která nás k těmto psům přivedla, v‘e trpělivě vysvětlila, neúnavně odpovídala na na‘e dotazy…díky za novou a svěží krev do na‘í chovatelské stanice…