Čipování nebo tetování ???

Velmi často se setkáváme s dotazem jaký že je to vlastně rozdíl mezi čipováním a tetováním ? Proto jsme se rozhodli napsat pár vět na vysvětlenou…..

Každé štěňě s průkazem původu musí být před odchodem od chovatele označené.Chovatel může zvolit bud variantu tetování nebo čipování . Tetování spočívá v tom, že se štěňátku zhruba ve věku 6-7 týdnů tetovacími kleštěmi,které obsahují několik čísel (každé číslo obsahuje několik velkých jehel !) procvakne veterinář ucho.Tato metoda je pro malé štěňátko velmi bolestivá a stresující.Zato ale velmi šetrná k chovatelově kapse, cena za jedno štěňě se pohybuje do 50ti korun !

Čipování je metoda naprosto bezbolestná .Aplikací srovnatelná s očkováním,pod kůži,většinou na levou stranu krku se vpraví miniaturní váleček - čip, s obsahem několika údajů - čísel k identifikaci.Tato čísla - kody, dostane ve formě samolepek majitel čipovaného zvířete. Je to vlastně taková elektronická, moderní a praktická psí občanka.Majitel čipovaného zvířete je pouze povinen vyplnit formulář kde uvádí své jméno a adresu a poslat jej spolu s jedním číslem čipu do národního registru zvířat kde zvíře okamžitě zaregistrují .

Velká výhoda spočívá hlavně v tom,že číslo čipu lze (narozdíl od tetování) bezproblémů přečíst pomocí čtecího zařízení i po letech ! Takže, pokud se čipovaný pejsek ztratí má velikou šanci dostat se zpět ke svému majiteli.Stačí přečíst číslo čipu a v národním registru (vyhledává samozřejmě celosvětově) zvířat najdou komu pes nebo jakékoliv jiné zvíře patří.

Čipování se pohybuje v cenové relaci 600 - 700 Kč za jeden čip.A to je také kámen úrazu u většiny chovatelů.Vždyt cenový rozdíl mezi čipováním a tetováním je velmi značný…..Zůstává tedy jen na samotném chovateli, respektive na jeho svědomí pro kterou variantu označení svých štěňátek se rozhodne.Zda se bude řídit pouze ziskem nebo srdíčkem……To už si musí každý sáhnout do svědomí .

Také budoucí zájemce o štěňátko by měl toto brát při rozhodování na zřetel,vždyt právě ten váš pejsek se může zatoulat a pak je pro něj čip ta největší naděje………A to přece stojí za to

Na závěr nás napadá jedna myšlenka- když v ČR zakázali kupírovat a také vystavovat kupírované jedince (včetně importů!),kvůli týrání zvířat, spousta chovatelů s tím nadšeně souhlasila a tak se ptáme, tetování vám nevadí ??? Vždyt je to mnohem bolestivější a velmi stresující.Nebo je to jen a jen o penězích ???

Štěňátka z naší chovatelské stance jsou označená čipem a pevně doufáme,že to ocení nejen oni bezbolestnou aplikací , ale také majitelé kteří mají pejska čitelně označeného na celý život .