Mezinárodní výstava Ljubljana 2007

Příspěvek našeho kamaráda Petra Soběslavského, který zatím nemá web a tak článek samozřejmě rádi zveřejníme... a děkujeme za příspěvek.

Mé výstavní zážitky aneb neházejte flintu do žita …….


Rozhodl jsem se napsat tento článek - můj osobní názor, po své vlastní zkušenosti,kterou jsem získal na výstavách jako majitel psa kavkazského ovčáka jménem GEROJ ERUDIT. Zcela určitě zde na těchto místech nejsem oprávněn hodnotit výkony některých rozhodčích ,a také nechci, aby mé povídání vyznělo jako protest, ale přesto mi to nedá, abych Vás neseznámil se svým zážitkem.
V loňském roce jsem se zůčastnil několika výstav v zahraničí ( Rakousko V1 CAJC, Evropská výstava VDH Dortmund V1 CAJC - evropský vítěz mladých VDH, na klubové výstavě SKAaRO Slovensko v 19 měsících V1 CAC) Načež jsem se rozhodl okusit štěstí i v našich vodách.K mému úžasu tento pes posbíral 5 x VD s mnoha výhradami v posudku ! Začal jsem přemýšlet zda jsem já někde neudělal chybu. Byl jsem přesvědčen, že se dál trápit nebudu a zanechám výstav. Na druhou stranu jsem byl ovšem lidmi, kteří plemeni KAO rozumí přesvědčován, že si z toho nemám nic dělat a že Geroj je pěkný a nadějný pes.Nakonec jsem se nechal ukecat chovateli mého pejska a odjel s nimi zkusit letošní mezinárodní výstavu ve Slovinské Ljubljani, kde posuzoval rozhodčí ze země původu p. Revaz Khomasuridze, který je podle mnoha chovatelů nejen v zemi původu považován za skutečného specialistu na plemena KAO a SAO a je vyhledávaným rozhodčím právě pro svoji odbornost a nestrannost…...
Opravdu se na něho moc těšila celá skupina chovatelů kavkazáků a středoasiatů,kteří byli zastoupeni v hojném množství, z mnoha zemí (Itálie, Rumunsko, Polsko,Rusko,Česká Republika)
Na výstavišti se nemluvilo o ničem jiném než o neděli, kdy měl tento specialista posuzovat právě kavkazáky a středoasiaty.V onen osudný den Geroje vystavovala paní chovatelka ,(které tímto moc děkuji za ochotu a pomoc ) a já jsem po očku nakukoval a hltal každé jeho slůvko….Rozhodčí kladl velký důraz především na typovost,výraz hlavy, sílu kostry a velikost, říkal, že posuzuje přísně, tak, jak je zvyklý ze své domoviny. A jak tedy dopadl Geroj - tento 5-ti násobný držitel známky VD z České republiky : ? Zvítězil ! A to v silné konkurenci starších psů nejen z mezitřídy,ale i ze třídy otevřené a šampionů ! Získal titul CAC a CACIB s moc hezkým posudkem, kterého si nesmírně vážím !!!

Znovu opakuji: nepřísluší mi hodnotit výkony tuzemských rozhodčích,ani nechci, ale myslím si, že by nebylo vůbec špatné, kdyby se někdy pokusili doplnit své znalosti o plemeni od opravdových a zkušených odborníků, rozhodčích ze země původu, kteří jak jsem se přesvědčil, kladou velký důraz především na typ a výraz jedince, správnou kohoutkovou výšku , zavalitost chcete-li mohutnost psa a celkovou hrubost ! To bohužel, mnohdy českým vítězům chybí……tolik můj názor začátečníka a výstavního diváka :-).

Tento krásný zážitek mě znovu dodal sílu a výstavní energii a moc se těším na česká VDéčka pro mého psa, který byl vyhledávaným odborníkem z Ruska shledán jako velmi pěkný a nadějný jedinec…….

Petr Soběslavský a Gerojek