Jak snadné je s " Loupežníkem" vyhrávat….

Naši kavkazáčci se svou podpůrnou skupinou se tentokrát vydali do zahraničí….
Máme namířeno k našim přátelům nejbližším, na Slovensko.
Po nočním vstávání a přejezdu napříč republikou, starostech s časem a mlhou pod Radhoštěm se pomaličku klube krásný podzimními barvami a sluníčkem probarvený den.
Prestižní klubová výstava slovenského klubu SKARO - Klub azijských a ruských ovčáckých psů se koná tradičně „na Kysuci“ v přírodním areálu horského sportovního střediska Radola - Ostré . Rozhoduje Ukrajinský rozhodčí Nikolay Palij, velmi úspěšný chovatel SAO a specialista na ruská plemena. Jaký asi bude ?
První jdou do kruhu naší “čeští jihorusové“ a tak máme chvilku času rozkoukat se. Velký, prostorný kruh je postaven na louce pod sjezdovkou. Po nočním dešti je tráva ještě mokrá, místy louže, z hor stékají potůčky vody…
Soutěže po chvilce začínají i pro nás. Jako první do kruhu nastupuje náš mladičký teprve desetiměsíční pejsek – Loupežník Rumcajs Erudit, po domácku Míša. K naší veliké radosti si z kruhu odnáší první krásný pohár za titul CAJC a po chvíli další za titul Klubový vítěz mladých !
Další naše želízko v ohni , je Péťa - celým jménem ICh. Opasny Sopernik iz Grada velikého. Na přání své ruské majitelky je vystavován ve třídě otevřené.. Je nyní v pěkné kondici, dnes je na soupeře správně nažhavený, z každého oka mu kouká deset čertů … A další pohár za vítězství ve třídě.
Následuje „mírné ochlazení“. Naše jindy velmi úspěšné „holčičky“ jsou výborné ale poháry si tentokrát / dost překvapivě / z kruhu odnáší konkurence. Trochu jsme dostali vyhubováno za výživnější kondici… :-)).
Ale už jsou tu vyčerpávající, nekonečná kolečka kde rozhodčí zkoumá dobrý pohyb a fyzičku psa / snad i psovoda / . Nelítostný souboj o vítěze plemene je dnes hodně náročný i pro nás :-)) A Míša běží. Je v pohodě a narozdíl od minulého víkendu nestávkuje... Běhá výborně, má dnes svůj den….. Dlouhé povídání ke každému jedinci v ruštině, a překvapení , je to k neuvěření, skvělé ! Míša získává titul BOB , je vítězem plemene kavkazáků slovenského klubu pro tento rok – odnášíme si krásný větší pohár, dárky a krmení od Eukanuby . Naši přátelé, skvělí chovatelé, a tak i naši největší soupeři na této výstavě to jen stěží rozdýchávají…
. K poledni máme čas na procházku podzimním lesem. Následuje blok snad osmdesáti středoasiatů. Jsou tu k vidění krásná zvířata, různých typů, a i všech možných velikostí a barev srsti. Sluníčko už se sklání k západu, velmi pečlivé posuzování a překládání výroků rozhodčího už běží bez přerušení osmou hodinu,bez oběda, bez přestávky…klobouk dolů!
Na dotaz z řad diváků kdo vyhraje BIS , odpovídám určitě sředoasiat. Je jich tu nejvíc a mají tu skvělou úroveň. Posuzování středoasiatů končí. Na stole ještě na svého majitele čeká poslední, největší pohár, který si odnese absolutní vítěz celé výstavy - BIS . A je tu závěrečné velké finále této atraktivní soutěže.Rozhodčí nechává pejsky dlouho běhat kolečka v kruhu…..neukvapuje se, přemýšlí. Náš Míša běhá skvěle, seběvědomě…Ještě jedno porovnání s jihorusem, krátký běh sem a tam… Pořád jsme v klidu, nepočítám s tak velkým překvapením , s „velkým vítězstvím“…. ale zdá se …. Rozhodčí bere poslední největší pohár dnešní výstavy …a předává jej Daně – Míša vyhrál . Stal se absolutním vítězem letošní klubové výstavy.

A tak jen poznámka na závěr, pro přátele, a i ty ostatní… Nenechte se rozházet různými návody co a jak dělat, blátem a drobnými neúspěchy během soutěže ..…

„Nic moc to nechce, jen dobře připravit dobrého pejska, a běhat lehce“


Jiří SvačinaLoupežníček s paničkouBlahopřání od Nema ! Děkujeme !