Světová výstava Stockholm, aneb jak válčily holky z Eruditu …

Začátkem roku jsme si s mojí stejně výstavami “postiženou“ kamarádkou Alčou naplánovaly dovolenou, kterou jsme spojily se světovou výstavou ve Stockholmu, protože takovou prestižní akci jsme si nechtěly nechat ujít….a od té doby jsem se nepřestala těšit !

V pondělí 30.6 dopoledne jsme konečně vyrazily ! Naše cesta vedla nejprve do německého přístavu Sassnitz, kde jsme se nalodily na trajekt. Na překrásné lodi jsme v úžasu pluly skoro 4 hodiny.Většinu plavby jsme strávily na palubě lodi, také jsme výborně povečeřely v restauraci, kde pohoštění bylo řešeno formou švédských stolů a nám moc chutnalo J

Po přistání ve Švédsku jsme přespaly v malém hotýlku a po dopolední vycházce s našimi holčičkami, kterým moře učarovalo stejně jako nám, jsme se rozjely směr Stockholm…

Večer jsme byli na místě, ubytovaly se v luxusním hotelu poblíž výstaviště a konečně trochu vydechly. Druhý den jsme měly celý pro sebe . Ráno jsme odjely do lesa a dopoledne věnovaly našim kavkazím holčičkám v domnění, že je trochu utaháme…U Péti /Otvaga/ , Igrušky a Pikolky /Medová pusinka/ jsme však brzy pochopily, že je to věc nemožná a jejich energie na rozdíl od té naší je nekonečná J.Po výborném obídku v hotelové restauraci jsme se vydali okukovat město a především památky. Opravdu bylo na co koukat, město Stockholm, kde jsme obě byly prvně, nás okouzlilo, a musím říct, že zdejší lidé jsou velmi milí, ochotní a stále usměvaví….
 

Konečně nastal onen den a my, plni očekávání jsme v půl sedmé ráno dorazily k výstavišti. Zde už byla nekonečná fronta vystavovatelů , čekající na veterinární přejímku. S parkováním to tedy nebyla žádná sláva, mrňavé parkoviště, kdy jeho poměrně velká část byla vyhrazená pro invalidy, bylo plné. Ještěže nám naši známí drželi místo a tak jsme na rozdíl od jiných zaparkovaly bez problémů.

Dalším nepříjemným zjištěním bylo pro mě to, že katalog výstavy pro nás vystavující nebyl zadarmo, tak jak jsme všichni zvyklí z běžných výstav, takže nám nezbylo nic jiného, než si ho za 15 euro koupit. Nakonec mám pocit, že celá výstava byla velmi opatrná na slovo „gratis“ . Za tituly žádné poháry, nic, za vítěze třídy mladých se neudílel titul Junior šampión , což mě vzhledem ke startovním poplatkům a vážnosti akce poměrně zklamalo.

Musím ale ocenit perfektní organizaci celé výstavy, která byla rozdělena do 3 velmi příjemných , klimatizovaných hal.Všude koberce, směrové ukazatele a dokonce tlumočníci k dispozici.

My vystavovaly v hale C , původně měl kavkazáky a černé ruské teriéry posuzovat velmi uznávaný rozhodčí z Běloruska p. Anatol Zhuk, bohužel vzhledem k velkému počtu přihlášených psů nakonec posuzoval pouze černé ruské teriéry. A kavkazáky mám tak trochu pocit zaplácli rozhodčí z Finska, jm. Elina Haapaniemi.

Ta hned v začátku upozornila, že se kavkazů bojí a že nebude tolerovat sebemenší náznak agrese. Její obavy byly bezdůvodné, všichni kavkazáci se chovali velmi slušně a klidně.

Posuzování bylo pečlivé a dlouhé, paní rozhodčí kladla velký důraz na pohyb a kondici, pejsci v letním kožíšku neměli moc šancí, to mě velmi mrzelo u naší Igrušky , která dle paní rozhodčí je velmi pěkná, ale za tu kondici nás odsunula na poslední místo, když jsem jí odpověděla že je u nás teplo, vrátila mi odpověď, že je to světová výstava a kondice je nutná. S podobnou odpovědí se musel spokojit pro mnohé  horký favorit této výstavy Valdgeim. Dynamit, který právě díky kondici osrstění skončil nečekaně až na 3 místě.

Paní rozhodčí, až na tento „úlet“ posuzovala poměrně dobře a přísně. I když občas jsme měli pocit, že se tak trochu preferuje finská národnost J.

Titul absolutní vítěz plemene – BOB- byl, pro mnohé dost překvapivě a nečekaně zadaný ruské feně, dle katalogu žijící ve Finsku ….V závěrečném rozhodování o titul nejvyšší byl nejen pro mě jasným vítězem překrásný ruský pes Russkiy risk Boyavoy . /foto níže/

Naší chovatelskou stanici a vlastně i české kavkazáky, protože jsme bohužel byly opět jediní vystavovatelé kavkazáků z Čech , reprezentovaly námi odchované holčičky a já myslím že velmi dobře …

Igruška Erudit jak už jsem psala, byla s vynikajícím posudkem ve třídě šampiónů čtvrtá. Hrozinka Erudit se také propadla ve třídě otevřené na místo čtvrté, na třetím místě se umístila Falada Erudit, která působí v chovu v Německu.

Ohromnou radost nám ve třídě mladých udělala fenka OTVAGA ERUDIT, která  rozsekala  konkurenci 6ti fen z Ruska, Německa,Norska a v necelých deseti měsících vybojovala titul – SVĚTOVÁ VÍTĚZKA MLADÝCH a to  jako nejmladší ze soutěžích fen !!! Na paty se jí na druhém místě lepila naše Medová pusinka J.

Tímto úžasným titulem se naše fenka stala první a jedinou držitelkou tohoto titulu v naší zemi !!! O to větší máme radost, že Otvaga je již NAŠE TŘETÍ výstavně úspěšná generace ! Samozřejmě nás moc těší, že naše chovatelská práce a uvážené importy sklízí zasloužené ovoce….

Závěrem bych chtěla moc poděkovat své bezvadné kamarádce Aleně, nejen za skvělé předvedení naší fenky, ale vůbec za všechno…Alčo díky !!!!!

Dana Burianová 
          

Světová výstava Stockholm 3.-6.7. 2008 :

 Světová vítězka mladých - Otvaga Erudit  

 Světová vítězka – CACIB + BOB – Amazonka Iz Otchego doma

Světový vítěz CACIB – ICh.Russkiy risk Boyavoy